Home > Making Our Mark > Staff > 2019

2019

2019 MOE Service Excellence Award

Anthony Yew CC
Lim Yong Ming
Neo Ee Shiang Eleanor
Siti Hidayatun Nisaa
Silver

2019 National Day Award

Goh Sheow EnCommendation Medal

2019 Presentations

Wong Yu Ling Museum Educators Symposium 2019 at National Museum of Singapore
Marianna Md. Hanafi
Noorizan Ibrahim
Ng Miu Leng
Marini Bohari
Roszanah Kamarudin
AED (LBS) Symposium 2019 at Singapore Expo
Presentation Title: Camp L.I.F.E
Ariyanti SukaimiTheory - Practice Link - Workshop on Classroom Routines at National Institute Education 
Sun YanCCE MTL Symposium 2019 at Singapore Chinese Cultural Centre
Anthony Yew CC
Lau Wai Ping
Wu Chun
iMTL Networked Learning Community 2018-2019 at Paya Lebar Methodist Girls' Secondary School
Saravanan S/O Shanmugan
Stella Zhang Wenxin
Teachers' Conference 2019 at Max Atria Presentation Title: Nurturing 21st Century Competency in RMPS students through Design Thinking and Computational Thinking
Wong Bing Sum
Rosmawati Bte Ali
MOE ExCEL Fest
Presentation Title: Learning Language via Imagination and Inquisitiveness, Powered by Empathy and Supportive Self-Talk
Nurisham Bin IsmailMalay Language Teachers Award
Book Title: Tuai Padi Antara Masak
(Anthology of short stories)
Chan Hean Mei Cluster Interest Group Sharing: Assessment
Chan Hean Mei
Lim Yong Ming 
Singapore International Science Teachers’ Conference 2019
Presentation Title: Enhancing student motivation through the use of choice and interest

2019 Outstanding Contribution Award

Khairunnisa Binte Mohd OCA (Individual)
Noorizan binte Ibrahim OCA (Individual)
Malar Vizhi d/o Govindan OCA (Individual)
Enhancing Lower Progress Students's Motivation to Learn
  • Rosmawati Bte Ali
  • Tan Li Leng Cindy
  • Lim Yong Ming
  • Ng Li Za
  • Ariyanti Bte Sukaimi
OCA (Team)
Radin Mas Times
  • Wong Si En Lydia
  • Tan Pei Shi Sandy
  • Roszanah Binte Kamarudin
  • Wong Yu Ling
  • Tan Jia Min
  • Chua Wee Nam
OCA (Team)
Aesthetic Week & Radin Mas Got Talent
  • Wong Yu Ling
  • Chua Lean Woon
  • Junie Ang Camaret
OCA (Team)
School Environmental Efforts
  • Soh Xinyi 
  • Han Qiuyan Cindy
  • Choy Mingzi Juliana
  • Lim Yong Ming
  • Ong Siew Choo 
  • Chan Hean Mei 
  • Chong Tseng Chye 
  • Wong Yu Ling 
  • Tan Thye Hock 
  • Khairunnisa Binte Mohd 
  • Faizah Bte Mad Atar 
  • Thai Yu Shan 
  • Tan Hui En Joyce 
  • Siti Hidayatun Nisaa binte Salim
OCA (Team)
Future Problem Solving Programme
  • Chen Yanqi 
  • Elizabeth Elaine Lim Lixian 
  • Chng Yen Peng Doreen
OCA (Team) 

2019 GB Company Award

Leow Chay HuanGold Award